Kiemelt bejegyzés

Lehet, hogy jó életmódváltás az idősotthonba költözés?

  Az idősotthonba költözés, mint életmódváltás Az idős lakók általában hosszú éveken keresztül otthonukban éltek, és most egy olyan intézmén...

2023. november 3., péntek

Lehet, hogy jó életmódváltás az idősotthonba költözés?

 Az idősotthonba költözés, mint életmódváltás

Az idős lakók általában hosszú éveken keresztül otthonukban éltek, és most egy olyan intézménybe költöznek, ahol az életritmus és a környezet jelentősen módosul, ezzel együtt életmódjuk is megváltozik.

Fizikai környezet változása: Az idősek a saját otthonukból egy intézményi környezetbe költöznek, ahol a szobáik kisebbek lehetnek, és a berendezési tárgyak mások. Ez fizikai szempontból is változást jelent, amihez alkalmazkodni kell.


Napi rutinok változása: Az idősotthonok általában szigorú napi rutinokat követnek, amelyek eltérhetnek az korábbi napi rutintól. Ez magában foglalhatja az étkezési időket, az aktivitásokat és az ápolási szolgáltatások időpontjait. Ezért át kell alakítani a napi rutint az intézményi követelményeknek megfelelően. Például rendszeresen kell reggelizni, talán korábban is, mint otthon korábban. Ez a korábbi ébresztéssel jár, ami kellemetlenséget okozhat kezdetben.


Közösség váltás: Az ellátott idősek otthonukban gyakran szomszédaikkal vagy közeli barátaikkal voltak kapcsolatban. Az idősotthonokban optimális esetben új közösség  alakulhat ki, és új kapcsolatok születhetnek. Ehhez azonban elég nyitottnak kell lenni. Előfordul azonban, hogy az egyébként is zárkózott, eddig magányosan élő emberek itt sem akarnak beilleszkedni.


Gondozás és szolgáltatások: Az idősotthonokban az idős lakókkal általában gondozó személyzetet törődik, és számos szolgáltatást kapnak. Ez olyan változást jelent, hogy az idős személynek már nem magának kell gondoskodnia a mindennapi szükségleteiről, hanem az intézmény munkatársai segítenek ebben. Háziasszonyi teendői, mint a mosás, főzés, vasalás, takarítás, és egyéb tennivalók már nem lesznek. Férfiak ház körüli tennivalói is otthon maradnak. Felszabadul az idő és az energia. Ezt azonban gyakran a tehetetlenség, fölöslegesség érzése árnyékolja be.


Életviteli szokások és szabadság: A beköltöző személynek az intézmény szabályainak és korlátozásainak megfelelően kell módosítania az életviteli szokásait és döntéseit. Az intézmények számos szabályt hoznak az  lakók  védelmére, és ezeket be kell tartani.


Az idősotthonba költözés ezért egy komoly életmódváltást jelent az idős személy számára, és az alkalmazkodás, a támogatás és az új körülményekhez való hozzáállás kulcsfontosságú a sikeres átmenet érdekében. Az intézmények által nyújtott gondoskodás és a közösség támogatása segíthet az új élethelyzethez való alkalmazkodásban.

Valós tapasztalat alapján elmondható, hogy a fentebb leírtak figyelembevételével előzetesen érdemes átgondolni az otthoni szokásainkat, és hogy a komfortérzésünk ne változzon, felkészülni a zökkenőmentes  lakhely és életmódváltásra!

Gyakorlatban ez úgy néz ki, ha  tv vagy rádió függők vagyunk, akkor tájékozódjunk az idősotthoni lehetőségekről. Vihetjük-e  a saját készülékünket, vagy ott biztositanak számunkra megfelelőt­

Sokaknak az olvasás jelent kikapcsolódást, ezért érdemes ezt is tisztázni, és amennyiben úgy gondoljuk, vigyük a saját kedvenc könyveinket.

A kézimunkázást kedvelő hölgyek jó ha becsomagolják az ehhez szükséges eszközeiket, kötő/horgolótű, megfelelő fonál, olló, a kézimunkák tárolására megfelelő kiskosár vagy doboz.

A kisebb ruhajavításokra gondolva, nem árt, ha az ehhez szükséges dolgokat is becsomagoljuk, tű, cérna,stb…

A fenti tevékenységekhez feltétlenül szükségünk van a jó látást/hallást biztostitó eszközeinkre is. Szemüveg, szemüvegtok, törlőkendő, pótszemüveg, hallókészülék, pótelem.


Ha tudni szeretné, honnan vettem a fenti gondolatokat, megmutatom milyen könyvet olvastam el hozzá. 

Itt a tartalomjegytéke: 

https://sway.office.com/vwEYUyCiq9FsznnP?ref=Link&loc=play

Feliratkozással Ön is közelebb kerülhet kozzá!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.